Nieuwsoverzicht

Auteur Pride and Sports

Nog dit seizoen komt Rugby Nederland met nieuw beleid over trans vrouwen in het vrouwenrugby.

Op dit moment is het bestuur van de nationale rugbybond in beraad over het opstellen van nieuwe richtlijnen voor de participatie van transgender vrouwen in het vrouwenrugby. Momenteel volgt de bond het beleid van NOC*NSF en is het voor trans vrouwen dus wel mogelijk om mee te spelen in het vrouwenrugby. Maar in de rest van de wereld zijn er al veel rugbybonden die een verbod hebben ingesteld, zonder gegronde redenen. Het is belangrijk dat we zo snel mogelijk een signaal afgeven.
Rugby Nederland moet weten dat trans speelsters geen bedreiging vormen voor het rugby en dat deze boodschap breed gedragen wordt in onze rugbygemeenschap. Zo voorkomen we dat ze besluiten om trans vrouwen uit te sluiten.

Nog vóór de start van het seizoen (28 september 2025) komt Rugby Nederland met nieuw beleid over trans vrouwen in het vrouwenrugby. Dat beleid gaat direct in, terwijl nog onduidelijk is wat de precieze regels of gevolgen zullen zijn. Daarom is NU het moment om van ons te laten horen. De rugbybond moet weten dat uitsluiting van trans speelsters een gevaar is voor onze sport.

Rugby is een contactsport, gebouwd op discipline en wederzijds respect voor elkaars veiligheid. Je houdt je aan de regels (wetten) van het spel en gevaarlijk gedrag wordt bestraft. Diversiteit van lichamen binnen een team is geen risico maar juist een kracht. Dat maakt rugby uniek.

Als we trans vrouwen uitsluiten, geven we het signaal af dat je als vrouw niet te sterk, te snel, of te anders mag zijn om te kunnen rugbyen. Dit vormt een bedreiging voor ALLE vrouwen. Wie bepaalt straks wie wanneer je “vrouw genoeg” bent om te mogen meespelen? Trans vrouwen zijn geen bedreiging. Ze zijn, net als iedereen, mensen met uiteenlopende lichamen, vaardigheden en kwaliteiten. Ze verdienen geen verbod, ze verdienen een plek op het veld.

Pride and Sports voert samen met Inclusieve Rugbyclub Amsterdam Lowlanders campagne voor inclusie van trans vrouwen in het Nederlandse rugby.

We vragen het bestuur van Rugby Nederland om te kiezen voor inclusie, veiligheid en respect. Om trouw te blijven aan het hart van onze sport: een plek waar diversiteit wordt gevierd. Spreek je daarom vandaag nog uit om ALLE vrouwen te laten rugbyen.